REWELACYJNA PŁYTA „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” ZESPOŁU „CONTRA MUNDUM” UKAŻE SIĘ 27 LUTEGO 2015 R. JAKO BEZPŁATNY DODATEK DO KILKU TYTUŁÓW PRASOWYCH!!! TRZEBA JĄ MIEĆ NA SWOJEJ PÓŁCE.

Z wielką przyjemnością informuję, że znakomity program muzyczny CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM, w wykonaniu zespołu CONTRA MUNDUM, na który to program składają się teksty wybrane przez Fundację Pamiętamy, już 27 lutego br. ukaże się w postaci insertu płytowego CD w sieci dzienników Grupy Wydawniczej POLSKAPRESSE na terenie niemal całego kraju (Polska Dziennik Bałtycki, Polska Gazeta Krakowska, Polska Gazeta Wrocławska, Polska Głos Wielkopolski, Polska Kurier Lubelski oraz na terenie MazowszaPolska The Times)!!!

O tym projekcie muzycznym miałem okazję już pisać, informując o pierwszym publicznym jego wykonaniu – 12 września 2014 r. w gdyńskim klubie „Ucho”, w ramach festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – „NAS NAUCZONO. TRZEBA ZAPOMNIEĆ”. Przypomnę tylko, że muzycy zespołu CONTRA MUNDUM, grający ciężkiego, ale bardzo melodyjnego rocka, muzycy fantastyczni brzmieniowo i rewelacyjni warsztatowo, ze świetnym wokalistą – Norbertem „Smołą” Smolińskim, wykorzystując teksty m.in. S.Wyspiańskiego, J.Słowackiego, C.K.Norwida, K.K.Baczyńskiego, T.Gajcego, Z.Herberta, ale także dwie piosenki z partyzanckich obozowisk Żołnierzy Wyklętych przeprowadzają słuchaczy przez istotny fragment dziejów polskiego ducha wolnościowego, opowiadają o ludziach, którym Ojczyzna nie była dana, lecz zadana, o pokoleniach naszych przodków, które stawały w obronie wolności naszej wspólnoty narodowej.


Jak bardzo słusznie powiedział „Smoła”: Muzyka rockowa nie musi stać w sprzeczności do patriotyzmu, historii Narodu, szacunku do Bohaterów i pamięci o przelanej przez Nich krwi. Przykładem na to niech będzie zespół CONTRA MUNDUM, w tłumaczeniu: PRZECIW ŚWIATU. My stajemy „tylko” i „aż” PRZECIW ZAPOMNIENIU.

Od siebie dodam, że muzyka rockowa może w znakomity sposób być nośnikiem takich treści. Płyta „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” jest znakomitym tego przykładem.

Na ponad godzinny album (72 min.) składa się 15 utworów wykonanych w różnych konwencjach szeroko pojętej stylistyki rockowej. Niepowtarzalnego klimatu dodają płycie charakterystyczna barwa głosu wokalisty oraz orkiestracje i ciekawe instumentarium zespołu (gitary elektryczne i akustyczne, organy Hammonda, akordeon, fortepian). W kolejne utwory wprowadza słuchacza odpowiednio dobrany fragment poezji lub myśl.

Zresztą, nie ma co więcej o tej płycie pisać. Jej trzeba, Szanowni Państwo, słuchać, do czego gorąco i serdecznie namawiam.


Oficjalnym sponsorem projektu muzycznego „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” jest Bank Zachodni WBK.
Koncept programu oraz wybór tekstów – Fundacja „Pamiętamy”.

{youtube}VBBUVeX5up4|340|206|1{/youtube} {youtube}8QRjYPsQsF0|340|206|1{/youtube}

Grzegorz Wąsowski
Fundacja „Pamiętamy”